Katarína Varsiková

Autor -Katarina Varsikova

Joga. Mozog. Zdravie.

Pobrežie Severného mora v jednu februárovú sobotu okolo Valentína.

Joga mení náš mozog. Pravidelný rituál jogy (asána, pranajáma, meditácia) posilňuje synaptické spojenia. Sivá mozgová kôra sa zväčšuje a obnovujú sa mozgové bunky. (Ktoré sa obnovujú aj bez jogy, pravdaže, tento text nie je motivovaný vzbudiť pocit, že bez jogy robíme niečo nesprávne). Avšak tu teraz píšem o joge. Aktivuje alfa vlny, stimuluje tvorbu dopamínov a prefrontálny kortex. Pozornosť a kognitívna kapacita sa násobia. Ide v skutočnosti o pozornosť prítomnej chvíli, zakorenenie a vnímanie pohybov a podnetov z vnútorného aj vonkajšieho prostredia. Dokážem sledovať, ako sa myšlienky premieňajú na pocity a emócie. Lepšie zvládanie tzv. ohromujúcich emócií – najmä úzkosti – toto je niečo, čo sa s jogou skloňuje často. Berme však na zreteľ, že silné emócie k nám patria, a niekedy človeka naozaj zaplavia a odvlečú z rovnováhy kamsi na okraj pomyselnej priepasti, čiernej diery. Čo však potvrdzujem, elasticita nervových zakončení a návyk hlbokého dýchania ma oveľa rýchlejšie dostanú znova do rovnováhy a prítomnosti. A stále viac je aj situácii, ktoré ma kedysi „valcovali“, a už nie.

Joga a sebavedomie spolu súvisia: vedomie skutočnej hodnoty, prijatie svojich darov potvrdzujú hodnotu a dôstojnosť, ktorá nezávisí od okolností a pohľadu do zrkadla, komplimentov, či vzruchov z okolia. Je to sloboda, ono rúcanie neexistujúcich mreží. A proces, pravdaže. Pravidelnosť. Vedomé rozhodnutie dôverovať rituálu. Kvantitatívne a štatisticky asi joga priaznivo ovplyvňuje zdravie a dĺžku života, ale to nie je smerodajné pri individuálnej ceste, kde platí vždy len prítomná chvíľa. Zo skúsenosti – keď prestanem počúvať intuíciu, skĺznem do zlozvyku potláčania, maskovania, dostanem riadne zaucho, fyzické, psychické, akékoľvek. Joga nie je všeliek a placebo, keby som už mala vytiahnuť nejaké hmotné prirovnanie, je to mapa, lampáš, nástroj.

Spojenie s vnútornou silou a tvorivosťou? Jednoznačne. Otázka vyhorenia či straty inšpirácie je úplne irelevantná. Vo chvíli, keď nastane ticho, ono hmatateľné nič, dochádza k uvoľneniu, napojeniu sa na zdroj, a hoci je neznámy a mystický, je zároveň plne funkčný a fungujúci. Vedieť vypnúť myseľ je dar.

Prebieha veľa výskumov a joga sa dostáva do centra pozornosti vedy (systematické pozorovanie, výskum, vyhodnocovanie). Ak dáte do vyhľadávača yoga – neuroscience – dostanete sa k mnohých článkom. Opakujú sa kľúčové slová: odolnosť, samoregulácia, neurologické cvičenie, regulácia vagálneho systému. Ten potvora vagus nerv miluje otvárače, záklony, rotačné pohyby. Počujem ho smiať sa.

Joga pracuje s troma energiami hmoty, sú to tzv. gunas. A vychádza z presvedčenia, že vedomie predchádza hmote. Dualita – purušaprakrtiti – kde puruša je čisté vedomie, a prakriti je jej zhmotnenie v troch základných formách: nehybnosť, kmit, a pokoj. A pokoj vychádza z poznania esencie, z uznania, že vo svete foriem sa všetko neustále mení, a že naša podstata je vedomie.

Preteká ľuďmi otázka – veriť, neveriť, čomu veriť a aký je zmysel? Neviem, či je jednoduchšie veriť alebo neveriť, a aký je rozdiel. Zmysel je určite ten, ktorý vkladáme do prítomnej chvíli my sami, a hľadáme za seba. Ako vraví Carl Jung, nevie s istotou nič, ani ten, čo verí, ani ten, čo neverí vo vyšší zmysel. Akurát v prípade rozhodnutia veriť sa otvárajú nekonečné možnosti.

Ešte jednu skúsenosť, vedecky neoverenú, ale žijem ju: joga a meditácia nesmierne zvyšujú citlivosť a vnímanie. Niekedy nie je ľahké to celé zvládnuť, objať, zakoreniť, niekedy mám pocit, že už je to prisilné, priveľa na toto telo a túto chvíľu. Učím sa s touto citlivosťou narábať tvorivo.

Joga terapia sa dostáva do systému integrovanej medicíny. Nie ako alternatíva, ale ako súčasť. Ako zafunguje u konkrétneho človeka, čo odhalí, prinesie, posunie, sa nedá zovšeobecniť. V joge objavujem svoju jedinečnú cestu. A rešpekt voči ceste každého z nás, ku ktorej joga môže, ale nemusí patriť.

Ján Valík: SHIFTING PLACES

The exhibition of works that have come to light in London are shown now, in winter 2022, in Brussels, at the https://www.huskgallery.com/ . Despite the ongoing pandemic, the world from these West European perspectives feels connected, it is quite easy to change places and decide to live and create in a different city or country, right? But what is the process of grounding? What is it in the atmosphere of a town that calls us to settle there or not? Jan and I are talking in the Ixelles café on a calm winter mid-morning shortly after the vernissage.

There are leading, moving themes in the art of a generation, a lifetime. The ones that invite an artist into a dialogue because of their intensity, appeal, urgence. Cultural, historical contexts are vital, though the themes are mostly universal. Which are yours, Jan? The ones moving your heart and brush?

“Well, sure that the pandemic has changed our perspective and forced us to undergo many necessary changes and adapt to the palpable uncertainties of our times. We became connected through isolation and isolated despite being connected at the same time and thus much more aware of our own fragility. These topics have influenced us all. In my recent work I deal with a sense of displacement in the context of contemporary shifting perceptions of human to non-human worlds. This manifests in my painting as a naturally shaken subject position, translucent layers of ambiguous and imagined spaces and fluidly sublime territories.”

Jan´s palette includes rich tones of violet and sunlight yellow, warm brown, with a disturbing line of red running horizontally in one painting, like a vein; lately Jan has added a substantial presence of greys. Grey is associated with urban, with human addition to the environment. Paintings are landscapes, though abstract ones. I can stand in front of them and dive in, at a certain moment, a distinct spot in the painting asks me to enter – the way I enter deeper layers of the mind in meditation.

“Flying in an airplane between two cities, the daybreak in the east, the dusk in the west, and I realize I can never achieve the palette of the sky in that moment. Every painting is an attempt to approach an ideal, knowing it will never happen. When it is done, it is over, and I begin anew, from a zero point. It is always a surprise to see the paintings out of the studio, hanging in the gallery. I see them differently, from a distance.”

Creative process is mysterious, that is why many of us love to meet the authors, creators of works. Nevertheless, to create means mostly to show up and work. The outcome is unknown, never completely satisfying, never complete, in fact. And still, to create is to trust the flow itself. It is wholesome that one also needs to run errands, do chores and pay bills. Otherwise, there is a danger of losing the ground.

“London is huge, it runs the wave of here and now, there are almost no limits, it is an open process. It might be overwhelming and liberating. Depends. It is a huge multi-cultural maze and still, the administration and practicalities can be super easy. Refreshingly easy compared to Brussels and Bratislava.”

You have also been drawing in London, right? In the time of quarantine. Some of the drawings are part of the exhibition, they remind me of urban landscapes – pieces of rails, shapes of buildings or their remnants.

“That’s right. I moved to London in between two lockdowns of all times. The experience was unforgettable and I guess unimaginable for many. Somehow it was a flow of things, really. Well, here I was, self isolating and it was only natural to start to use drawing as an introspective tool in which I focused my attention. Yes, it reflects some structures of non-descriptive and indefinite spaces which I absorbed during the first year in London.”

You plan to stay in London for some time where another exhibition is on. And others are planned. Success, achievement, fruit, is encouraging and anyhow, the courage is to move on, to go on exploring from a fresh new start. Not only artists, all of us. The journey is the present moment step.

“London is absorbing. It just makes you busy and involved. The pressure is on from all sides. Yet I am skeptical to talk about success or achievement; somehow, in 1990’s Slovakia, we grew up with confused values in terms of achievements. That’s sadly also our post-Communist heritage and it just lingers. But back to the point, yes, I plan to stay here, taking it step by step as Danish philosopher Kierkegaard mused: “If I were to wish for anything, I should not wish for wealth and power, but for the passionate sense of the potential, for the eye which, ever young and ardent, sees the possible. And what wine is so sparkling, what so fragrant, what so intoxicating as possibility? Pleasure disappoints, possibility never.

If in Brussels, check out the Husk Gallery. To glimpse a world into Jan´s rich world see @janvalik.

Ženské hlasy

Stretli sme sa vo štvrtok ráno na káve na námestí F. Cocq v Bruseli. Katarína má podmanivý úsmev a radostnú energiu a v Bruseli je so svojou rodinou druhý rok. Tri malé deti v meste, ktoré je stále nové, v prostredí jazyka, ktorý len postupne odkrýva svoje tajomstvá. Trochu sa projektujem – tiež som tu kedysi bola krátko, tiež s malými deťmi, a trávila som predpoludnia v jazykovej škole. Katarína má popri rodinnom intenzívny pracovný život a literárne projekty a novinársky drive ju vedie po stopách silných tém. V tomto roku vyjde v slovenčine jej kniha Slušné dievčatá plačú potichu z prostredia Dunajskej Stredy 90. rokov, keď mestu vládla mafia s vlastnými pravidlami. Ospalé mestečko na Žitnom ostrove roku 1997 ovláda hrôza. Napísaniu knihy predchádza obdobie výskumu, reportáže. Je to iný spôsob chytania múz ako ten môj, a preto zaujímavý.

„Po uliciach sme kráčali s kamennými tvárami. Neodvážili sme sa im pozrieť do očí, len sme sklopili pohľady a pridali do kroku. Tvárili sme sa, že nič nepočujeme a nevidíme. Príbuzní z iných miest sa nás pýtali, ako dokážeme žiť v meste, ktoré drží v hrsti mafia.. Nuž takto: so sklopeným pohľadom sme nič nevideli a nič nepočuli.“

Prvé vydanie sa v Maďarsku vypredalo behom desiatich dní. Divadelné spracovanie slávi úspechy v Budapešti. Katarína píše ďalšeiu knihu, rovnako založenú na investigatívnej práci. A takisto je to téma, o akej sa nehovorí až tak ľahko, pretože je kontroverzná, plná pascí a etických otáznikov. Na základe príbehov, svedectiev, rozhovorov vzniká príbeh. Rozhrania, uhly pohľadu sú ženské, a takzvané ženské témy sú už celkom inde ako kedysi (kuchyňa, záhrada, bylinky, romantická láska). Nič proti nim, stále k nám patria.

Sedíme tu, v meste vzdialenom viac ako tisíc kilometrov od toho rodného, s právom tvoriť si svoju realitu v prítomnej chvíli, v každodennosti. Keď si predstavím Instagram tureckej spisovateľky Elif  Shaffak a to, ako toto právo v svete na východ od hraníc nie je úplne bežné a intenzívne sa oň treba usilovať, tak sme asi dobre – geograficky, kultúrne. Hoci aj tak sme navzájom prepojení všetci, týka sa nás osud všetkých, a každý z nás má svoju neopakovateľnú cestu, ktorú hľadá. Prekvapivo sme rozhovor začali témou smrti, čo je v poriadku, patrí k životu, a príliš ju tlačíme do anonymity ústavov a pod neónové svetlá. S kávou, čajom a croissants v tomto super príjemnom bare, kde predpoludní znie džez a tiché rozhovory a večer to tu šumí celkom inak, je to ľahký dotyk so smrteľnosťou. Prejdeme k materstvu, a tomu, ako sa rozšírili možnosti vytvoriť dieťa na objednávku. A k možnostiam vydávať knihy. Je to úľava, keď deti trochu vyrastú, v noci spia, cez deň sú v škole, vzniká priestor písať a učiť sa jazyky a debatovať, kofeín a pohár vína už nie sú nedostupné pôžitky, hovorí Katarína.  

Rozmýšľam o slobode, ktorú umožňuje písanie. To, že písať môže každý, to, že slovo je energia a sila, to, že príbeh je zdieľaná skúsenosť. Kamarát mi nedávno poslal článok, kde sa píše o silnejúcom hlase súčasných autoriek. A my dve tu rozprávame celkom potichu, po slovensky, Katkina slovenčina je takmer bez stopy iného jazyka, hoci jedno je rozprávať jazykom, a iné ním písať a tam máme každá ten svoj ako médium číslo jeden. A vybrať si, čo k sebe dovolím preniknúť, čo prečítať, čo dočítať, čo rozčítať a možno nedočítať, je celkom iná sloboda. Je voľba.

Ďakujem za tieto chvíle a selfie má takisto opodstatnenie. Prečo nie?

Odkaz na knihu, ktorú si už možno objednať: https://www.martinus.sk/?uItem=1058451

https://dennikn.sk/2664829/zeny-sa-prestali-bat-v-literature-silnie-ich-hlas/?ref=list

Na kávu, pohár vína na námestí F. Cocq 12, 1050 Ixelles

Čo je pokrok v joge?

Foto Príprava na jogu v záhrade v Etterbeeku na jar 2021

Občas dostanem túto otázku a vlastne si odjakživa na ňu formulujem odpoveď. Celkom určite nejde o dokonalosť prevedenia asán, lebo na to stačí vziať ohybné dieťa, tanečníka, cirkusanta, baletku, a prevedie cvik dokonale, hoci sa vôbec nemusí venovať joge. A každý z nás je v niektorých pozíciách ľahko, a v iných nie, a aj to sa v čase mení. Hm, možno je pokročilosť v tom, že mi je táto kategória jedno. Avšak keď už by som niečo definovala, tak takto:

Pravidelnosť, lebo viem, že joga má hodnotu rituálu, a ten potrebuje pravidelnosť.

Inteligentný výber z nekonečných možností a nástrojov pre danú chvíľu. Niekedy stačí desaťminútová dýchacia technika.

Dokázať vytvoriť zostavu ako nástroj hojenia, harmónie, hojnosti.

To, ako sa joga premieta do ktoréhokoľvek okamihu mimo podložky. Odstup a absencia súdov.

Citujem Martinu, ktorá bezprostredne po hodine na podložke napísala:

“Tá joga je neskutočná… Raz ide do hĺbok, raz do výšin, raz nevládzem a som ťažkopádna, druhýkrát priam lietam a som silná… A čím ďalej tým viac cítim aj počas dňa, do akej asány by som sa zložila. Keď to nejde, aspoň vedome dýcham…”

Toto je joga. A poddávam sa tomu, že nie je cesta pre všetkých. Je to slobodná voľba.

Polnoc a ráno

za foto z cyklu Tajomný les v Karpatoch ďakujem @miriamfecikova

Polnoc predeľuje starý a nový rok. „Tak nech to nebolí, a nech to dlho netrvá,“ zahlási moja mama lakonicky s pohárom bubliniek. Neobjímame sa, nebozkávame sa, a nič to nemení na našom bytí spolu. Viem, čo má na mysli a vôbec túto tému nejdem ďalej rozvíjať. Realita je prítomnosť.  Vonku trieskajú delobuchy, rakety, a svištia odpaľované ohňostroje. Toto naozaj nech dlho netrvá, mrmlem si pre seba. Nevadí, že každý deň z TV pripomínajú, aké utrpenie tým spôsobujeme vtákom a lesným zvieratám. Ľudský druh si dal meno homo sapiens, človek rozumný, zdá sa, že je to dosť veľká drzosť a naivita v kombinácii. Smiešna nafúkanosť. Vianočná Bratislava je, okrem jednej noci s delobuchmi, tichá, podniky zavreté, ľudia utiahnutí do súkromia a roztrúsení v lesoch, medzi poľami, popri riekach.

Občas prichádza mesiáš. Vraví, že sme láska, že utrpenie možno skončiť, že sme nekonečná bytosť. Oh, yeah, baby, koňak, koláč, kapustnica. Filmová verzia príbehu Jozef Mak. Slovenský Jób. Utrpenie, viac utrpenia, a ešte viac, a neotrasie to Jozefovou vierou. Len zhranatie, zatvrdne. Studený dážď, bolesť vykĺbeného členku, na ktorom doskáče domov, sex ako vynútená penetrácia, pri ktorej lietajú anjeli a striebornými ústami šepkajú: Aj toto je láska. Utrpenia sme zažili v našej evolúcii viac ako dosť. Tak je celkom prirodzené, že vynájdené prostriedky proti bolesti sa javia ako skvelý počin a úspech homo sapiens. Lenže vo svete duality má všetko svoju tieňovú stranu. Otupovanie bolesti nevedie k slobode a uvoľneniu. Vedie k závislosti, k neschopnosti vnímať bolesť, a splošteniu vnímania celkovo, takže aj vnímania vznešenosti a nádhery okamihu. O tom rozprávajú rozprávky. Intelektuálna myseľ zážitok klasifikuje, katalogizuje, a v zásade človeka od zážitku autentického odstrihne. Zachyť pocit, zachyť pocit, predtým ako sa stane emóciou, čo prehluší cítenie. Zachyť, nepotláčaj.

Let do Bruselu sa ukáže ako dobrý trenažér, slovo turbulencie padne aspoň desať ráz a v plnom lietadle nepretržite svieti príkaz zostať pripútaný. Celkom iný let ako pred pár dňami do Bratislavy. Zapadalo slnko, od ktorého sme sa vzďaľovali, ktosi na indigovom nebi zažínal hviezdy, leteli sme do zamatovej tmy. A v lietadle málo ľudí, takže sa dalo pobehovať z jednej strany na druhú pre lepší výhľad. Cestou do Bruselu všetci traja neznámi v rade čítame, čím viac sa lietadlo trasie, tým zanovitejšie čítame, a to šteklenie v bruchu cítim aj teraz, s prstami na klávesnici. Myseľ vybavená na ukladanie spomienok prehráva ten istý zážitok, hoci sedím na stoličke, ticho bzučí kúrenie, a vonku je svetlomodré januárové predpoludnie. A niekto iný možno takýto let bez problémov prespí, a šteklenie z ohrozenia zažíva v iných kontextoch. Alebo nikdy? Hm. Wim Hof? Sadhguru? Kňaz našej farnosti?

Lietadlo pristálo na dráhe bičovanej dažďom a vetrom a všetko pokračuje. Od letušky dostanem okrúhlu čokoládu v červenom obale s nápisom servus. Obľúbený pozdrav môjho otca. Tenunká línia nášho spojenia nikdy neskončila – potreba prečítať sa k autentickému, v knihách hľadať zmysly, v slovách a jazykoch chytať, čo sa chytiť nedá, a aj tak v tom pokračujem.  

Hovoriace, mysliace, čítajúce, píšuce hlavy, prepojené s telom len v okamihoch rozkoše a bolesti? Homo sapiens? Vážne? A riešenie ne-dohody tým, že do zákopu štyri roky plynú ďalšie a ďalšie živé bytosti, aby tam v blate a smrade zomreli, skôr, než začali žiť? Homo sapiens? Trieskanie, otupovanie, zakrývanie, lebo sa mi to nechce cítiť?

Žiadne súdy. Lepšie to neviem, kým nepríde chvíľa, že čosi-kdesi-akosi-magicky-pukne a začne plynúť z vedomia a do vedomia, prepojí sa. Knihy, joga, dážď, zapadajúce slnko, blízkosť, horizont, vniknutie, presun – všetko sú aspekty jedného a toho istého. Ľahučko, ľahučko potom možno k sebe pustiť všetko. Ach, toto som chcela?

Rok 2022 je nositeľom čísla 6. Potrebuje tento rok predsavzatie? Jedno hej.

Všade tam, kde sme uverili tomu, že musíme byť tendenční, aby sme boli pochopiteľní a pochopení, že musíme žiť kompromis, aby sme boli milovaní a úspešní, môžeme to prijať, pretvoriť a prepustiť?

V tomto citáte sa doširoka usmieva Silvia, ktorá ho dnes priniesla. Áno, cez slová sa možno dostať k autenticite cítenia. Je to rozhodnutie hrať sa.

Two Forests and Sanity

Christmas apple tree in an old garden at the edge of Dúbravka forest west of Bratislava

In a valley of a forest that can be considered deep upon Belgian standards, deep enough to enable hearing more silence than highways, I meet two guys taking water from a natural spring. I hear them speaking an unknown language so I ask them where they come from: Chechnya. An old and a young man. They have been in Belgium for twenty years; for twenty years they take water from this forest spring. They say their language is ancient, the one Noah spoke. Which Noah? The Biblical Noah? Yes, himself. The older man talks about their origins in a mixture of French, Dutch and English. I take out my rusty Russian. Four languages packed in a five minute conversation. They laugh: The water is good, though the sign says in three languages and in a picture that it is no drinking water. Brussels tap water is hard, metallic, a kettle one fills with it is soon covered with white crust. Hair freshly washed with it feels like starched. So who says which water is good? I understand them – and I am also ready to try out unknown berries in a botanical garden and drink from wells I do not know – also capable of having a serious panic attact afterwards, thinking it might have been poisonous.

We part and I cross the woods getting into a natural water resource where people fill bottles legally. Zoet Water near Leuven.

A few days later I walk the forest in my hometown, the well-known paths bringing memories of people and situations. Birds among barren old trees, ground trodden by boars is deeply raked. Two girls with a little terrier are the only humans I meet on a pre-Christmas ordinary day. The tiny dog is carrying a log three times bigger then itself with the air of pride and content. Does he always do that? Yes, and it is a she. Of course, a she. The lady dog disappears with its proud catch before I have time to take a picture.
The topic of sanity on my mind these days a lot. We spent a few hours with an officially claimed crazy lady who presented herself at the Embassy one December afternoon. The same week another guy with psychic disturbances showed up. Like with Chechen guys, I am seeking similarity more than differences when communicating. The lady clearly had no shields in communication, she was banging doors with a great gusto, she was yelling at us accusing us of craziness. She refused to talk to her psychiatrist because… He is crazy! Medical staff from her work, her husband and two police officers tried to get hold of her and bring her to a hospital. In vain, she managed to escape. There are surely stories woven around her soul and heart that have brought her to this state. Such as there are stories woven around the heart and soul of a guy who claimed to have contacts with spirits and felt in danger.

Who is crazy here? We live relatively long in these bodies and what do we do? Some distraction, some pretending, some numbing, some escape mechanisms to protect us from… From what? From whom?
Why do we not – like the little terrier – carry a huge log while walking proudly on short legs? Oblivious towards the past, not giving a dam about the future? Well, we do. For brief moments.
Vikings would not have much patience with the crazy individuals among themselves. No, no, guys, if you are not warriors or not otherwise useful for the tribe, there you go – slain and sent to Walhala. Humans have done quite a stretch since ancient tribal times, trippled life span (not full health span, though), forgot the ancient wisdom and traded spiritiuality for science. Science without spirituality is lame, dogmatic and rigid. Using science as one of zillion keys opening endless doors to mystery is a great expression of creative force.

Dropping judgment. The borders between sanity and insanity are fuzzy and moving. The present moment always contains all: The mystery. The sacredness. The stillness. And Christmas has the magical power to bring all this around. When I allow it.

Let´s be proud log-carriers.

To make a prairie it takes a clover

and one bee.

One clover, and a bee,

And revery.

The revery alone will do

If bees are few.

Emily Dickinson. On a table in front of a house at the edge of a forest near Leuven.

Freedom granted to all: To find out what revery is and what endless forms it takes.