Katarína Varsiková

Nahota a vďaka

Foto: Ruže od Alexa

Tento blog je tak trochu variáciou na anglicky napísaný článok o tvorivom zmätku. Občas ma prepadne chuť písať rodným jazykom, ale prekladať sama seba nie, tak nech je zároveň o novej a čerstvej prítomnosti dnešnej nedele.

Zimné víkendy je mojím priestorom na tvorivé písanie občas wellness v Boitfort zopár kilometrov severne od Bruselu. Cez obed tam panuje pokoj, väčšina ľudí začína prichádzať po tretej, a tak sa dá príjemne prechádzať zo soľnej sauny do infračervenej a medzi tým posedávať a dívať sa do záhrady na to, ako víchrica kmáše holé konáre a ako vtáky s ľahkosťou surfujú na vzdušných vlnách. A rozmýšľať o ľuďoch, o telách a ich tajomstvách. Akú prvú som dnes videla drobnú blondínku v župane s barlami, a jednou nohou. Okamžite ma prepla do vďačnosti za život a za odvahu, ktorú ľudia v sebe denno-denne nachádzajú. Rada pozorujem ľudí, ako sa hýbu. V horúcej hradnej saune s výhľadom na vodu, záhradu a zámok, sedí pani s niekoľkými prsteňmi, náramkami, obrovskými náušnicami a knihou v ruke. V saune, kde sotva vydržím desať minút, si číta a do zápästia sa jej musí vrývať forma rozpáleného kovu. Alebo nie?  Sme rôzni a rôznym spôsobom to dávame najavo.

Herečka Gwyneth Paltrow spravila pre Netflix niekoľko dokumentov o rôznych praktikách  a výletoch do sveta subtílnych energií. V slovenskom denníku som potom čítala článok o tom, že je to nebezpečná zlátanina medicínskych nezmyslov. Myslím, že Gwyneth to má v hlave v poriadku a určite má svojich lekárov a vie, kedy za nimi zájsť. Zároveň, ako mnohí, vníma, že telo nie je mechanický konštrukt, ale živá energia v pohybe. Cítiť svoje pocity, vnímať reč tela, dychu, je súčasťou liečenia, hojenia a hľadania. Hej, Gwyneth a partia v slnkom prežiarenej Kalifornii vyžarujú pohodu za veľa peňazí, a prečo nie? Zároveň, čo v rozhovoroch  prebleskuje, je priznanie ich vlastnej zraniteľnosti, krehkosti, a tie máme všetci spoločné.

Deepak Chopra ponúkol ďalšiu zo série meditácií, tentoraz nazvanú Dokonalé zdravie. Nech meditáciu nazveme akokoľvek, vždy nás vedie cítiť život a uvedomiť si vďaku, a v nej prepojenie so všetkým.

Tu je teda žurnál vďaky týchto dní:

Alex ma včera zavolal do kina, na Jo Jo Rabbit, film, ktorý on už videl. Nakrútiť film o nacizme s takou mierou hyperboly vyžaduje odstup, a tiež odvahu. Sedieť pri Alexovi a vnímať jeho tichú prítomnosť je dar. Film je výborný, je to metafora o nacistovi v nás, nie tam vonku. A úžasná Scarlett Johansson, v skrýši-skrini hovorí ukrytej dievčine o zrelom ženstve. Film má humor, a drsnú priamosť zároveň. Pomenúva davovú psychózu, za ktorou je potláčaný strach jednotlivcov. Matka necháva svojho malého syna hrať sa na vojačika a samého dospieť k vlastnej pravde. Pán Adolf má dokonalé fúzy a žiadny driek v uniforme. Scarlett je skvelá aj vo filme The Marriage Story. Víťazstvo lásky, ale nie ilúzie toho, čo si vo svojom doráňanom vnútri pod pojmom láska predstavujeme.

Lula prišla v piatok na jogu v BYP, na ashtangu s Krystynou. Lula na vedľajšej podložke z vlastnej vôle, je splnené prianie a privilegovaný okamih. Takže prirátavam dary. A dnes prvé ráno, keď vôbec nemám pocit, že potrebujem z priedušiek dostať podnájomníka, ktorý zostal dlho po zaplatení poslednej splátky. Sloboda. Čo sa týka fyzického, energetického tela, mení sa neustále. Joga nás učí tieto zmeny vnímať. Hej, starnutie tiež. O to väčšia radosť, že sa dnes dostanem do asán, kde ma pred rokmi myseľ, či strach, či kto nechceli pustiť. Telo som mala kedysi skôr na to, aby nosilo hovoriacu hlavu, a ešte na pár vecí. A to sa zmenilo. Vonku leje. Tisíci dážď tejto zimy, v lese sa zabáram v gumákoch do mokradí, a miesto, kde som raz na jar urobila svoju prvú stojku bez opory, je teraz jazierko. No zvuku dažďa sa nič nevyrovná a stekajúce prúdy sú očistné. V saune, v prírode, tu aj tam.

Jeden citát vo mne rezonuje, pri toľkej tej nahote:

Zdravá hanba je jadrom zmysluplnej lásky.“ (John Bradshaw, Creating Love, Vytváranie lásky)

Nie je to hanba za toto telo a život. Je to ochota a potreba vymedziť si zdravé hranice. A za tú tiež ďakujem. A tento článok je hlavne pre tých, ktorým dovoľujem pristúpiť blízko.

Miestom, kde duša môže bezpečne donaha, je denník. Prikladám odkaz, kde sa o metóde a možnostiach, aké poskytuje journaling dozviete viac:

https://www.plotbase.sk/blog/co-je-to-journaling-a-ako-zacat

O autorke Všetky Články

Katarina Varsikova

Príbehy. Ľudia. Joga. Prítomná chvíľa a vedomie, že všetko sa neustále mení.