Katarína Varsiková

Zostava s obrátenými pozíciami

Foto vďaka Lule a Viki 

Obrátené pozície sú tie, pri ktorých je brucho a srdce vyššie ako hlava, a v tom tkvie ich zmysel, radosť a potenciál transformácie. Brucho sa pri nich a po nich regeneruje samo, využívajúc vlastnú inteligenciu, hľadajúc harmóniu. Takto: ja tu obrátenú pozíciu dám, a ostatné šťastne nechám prísť. Srdce, otvorené srdce, ponúknuté srdce je kľúčom k radosti z bytia. Pri obrátených pozíciách je bežné usporiadanie postavené na hlavu, a to doslova (stojka), alebo na plecia (sviečka), všetko je inak, nohy a chodidlá skúmajú priestor tam hore, nechám ich v tom, pozornosť zameriam na krk a hrdlo, piatu čakru v sanskrite menom višudi. Lebo na nej pozícia stojí. Jej farba je modrá, je to priestor komunikácie, vyjadrenia sa, nášho hlasu aj smiechu. Zároveň zóna, do ktorej nám svet veľa hovorí, na ktorú sa dívajú iní, a ktorú si podvedome chránime. Stuhnutý krk a šija nie je nič iné ako reziduálna energia obrany. A tak predtým, ako vytiahnem telo do sviečky, treba celú oblasť piatej čakry poriadne zohriať, nachystať, rozhýbať, skontaktovať, skrátka, milovať tu a teraz.

18 dychov v sviečke, potom spúšťam nohy pomaly za hlavu do pluhu, až nájdem zem, kolená odťahujem od tváre, vytváram priestor, a višudi je stále v hre ako kľúčová oblasť, až napokon znova vrátim nohy na zem a počúvam brucho.

Klasickou proti-pozíciou v zostave je vo viniyoge kobra, uzavretý priestor šije a hrdla sa znova otvorí, a už teraz šťastné brucho dostane jemnú masáž. A potom čokoľvek, možno to najlepšie je len tak si ľahnúť znova na chrbát, vychutnať si blízkosť a pevnosť zeme, predstaviť si živú modrú energiu ako prúdi ústami do hrdla a hornej časti hrude: Vyjadrujem sa slobodne a tvorivo.

Jar je na zostavy s obrátenými pozíciami ako stvorená, nový cyklus, obnova, radosť a ľahkosť na podložke, ale hlavne  kedykoľvek a kdekoľvek a v prítomnosti.

O autorke Všetky Články

Katarina Varsikova

Príbehy. Ľudia. Joga. Prítomná chvíľa a vedomie, že všetko sa neustále mení.