Katarína Varsiková

Víno či joga? Pár slov o viniyoge

Joga je dnes in. Našťastie, nie je jediná, možností kurzov zameraných na pohyb je veľa, stačí si vybrať. Keby to bolo také jednoduché! Už len škôl jogy existujú desiatky. Zameriam sa teda na tú, ktorú poznám najlepšie:

Viniyoga

Pochádza zo severnej Indie, z oblasti pod Himalájami, a vyvinul ju Prof. Krishnamacharya, ktorého meno sa spája aj s inou známou školou: Iyengar.

V čom je teda  viniyoga iná ako ostatné?

Viniyoga pracuje s presne vytvorenými zostavami zameranými na pružnosť a silu chrbtice, posilňovanie najmä vnútorných svalov, ale aj šliach a kĺbov. Veľká pozornosť sa venuje dychu. Spojením vedomého dýchania a pohybu vstupujeme do priestoru tela, zlepšuje sa metabolizmus, čistia a posilňujú sa vnútorné orgány, pri pravidelnom cvičení dochádza k detoxu a obnove energie, vynára sa pocit vnútornej radosti a vitality, zlepší sa spánok.

Toto všetko, samozrejme, prináša každá správna joga, prečo teda viniyoga?

Profesor Krishnamacharya v posledných desiatkach rokov svojho dlhého života prišiel na to, že ľudia na Západe majú predsa len iné telá, žijú v iných klimatických podmienkach, kultúrach, a dospel k názoru, že jogu treba prispôsobiť človeku a nie naopak.

Dôležitá je postupnosť, presné dýchanie, pozorovanie; spoznávame, kde sú hranice príjemného, kde máme prípadné bloky a citlivé miesta. Týmto pozorovaním sa spájame s vnútornou inteligenciou tela, a tá sa snaží nastoliť rovnováhu. V tele a mysli sa čosi začína uvoľňovať.

Keď hovoríme myseľ, uvoľnenie, dostávame sa k podstate: v hlave, kde neprestajne krúžia myšlienky, túžby aj obavy, kde sa to všetko mieša, a vyvoláva emotívne reakcie, zavládne často pri cvičení zostavy vzácny pokoj. Spočiatku len na malú chvíľu, ale… dostávame kľúč, ktorý otvára bránu do krajiny, kde je svetlo, teplo, ticho, bezpečie. Vstupujeme  domov.

Zostavy viniyogy sa dajú nakresliť,  možno ich skrátiť, prispôsobiť časovým možnostiam, a tak si vytvoriť návyk cvičenia mimo kurzu. Pri ich tvorbe hrajú úlohu rôzne faktory, napríklad aj ročné obdobie. V zime „fúkame do ohňa“, aby nás zohrial, a aby metabolizmus fungoval správne, nespomaľoval sa, neväznil starú energiu. Opasok, rovnováha, otvorenie sa výzvam života, zvládanie úzkosti, či zintenzívnenie vnútorného prežívania… viniyoga sleduje naše aktuálne potreby.

Veľmi pragmaticky by sa dala použiť metafora kufríka nástrojov, pomocou ktorých vieme všeličo opraviť a spraviť. Postupne doň príbudajú ďalšie a ďalšie, skúsenosťou nadobúdame zručnosti dobrého majstra. Rastie dôvera, a s ňou radosť a vďačnosť.

Treba dodať, že život je plný prekvapení, a platí aj to, že čím viac sily a odvahy, tým náročnejšie sú skúšky…ale to už je iná téma a nechajme si ju nabudúce.

Namasté.

Katarína

 

 

O autorke Všetky Články

Katarina Varsikova

Príbehy. Ľudia. Joga. Prítomná chvíľa a vedomie, že všetko sa neustále mení.