Katarína Varsiková

Jarná joga v Sojke

Týždeň uprostred hôr s dvoma hodinami jogy denne je naprogramovaný na jar uprostred mája. Pre niekoho je to najkrajšie obdobie, pre iných to najnáročnejšie. Nech je to však akokoľvek, nech ešte do tepla, v ktorom sa vystierame, zasiahne chvost zimy, joga nás učí pozorovať a prijať všetko. Prijať emócie, prijať reakcie. Umožňuje, aby sme rástli, spoznávali sa, a to sa je tu kľúčové. Je to dobrodružná cesta domov. Zdravé ego sa dobrodružstva zúčastňuje, neurotické ego dobrodružstvo sabotuje alebo premieňa na bláznivú jazdu v koči, do ktorého sme nenasadli dobrovoľne, ale nás ta ktosi vysadil a teraz čakáme, kedy nám náraz zlomí väzy.

Hm, zdravé a neurotické ego? Ako ich rozoznať?

Neurotické ego sa dá spoznať cez skratku FACE, v angličtine fear, attachment, control, entitlement. V preklade strach, lipnutie, nutkanie riadiť  a presadzovať svoje nároky. Podstatný je strach, to je ten hlavný dirigent. Zdravé ego predstavuje CARE: courage, anchor, resilience, evolution, je to odvaha, ukotvenie, odolnosť a vývoj. (FACE inšpirácia: David Richo, kniha Shadow Dance)

Vziať FACE do úvahy znamená získať prístup k odvahe, ktorá je našou súčasťou; áno, sme zraniteľní a silní zároveň. Namiesto lipnutia na čomkoľvek tam vonku, človeku, veci, mieste, žijeme zakorenení. Snaha kontrolovať a riadiť je ďalšia maska strachu, priznaním nadobúdame odolnosť v konkrétnej skúsenosti. Nech sa deje čokoľvek, nech situácia prinesie hoci smútok, pochybnosti, hnev, vieme, že ju zvládneme. Nafúknuté ego často volá po právach a nárokoch, no keď sa na mu lepšie prizriem, len sa bojí, že je primalé, že v kolobehu cyklov svoje získané nároky aj tak neudrží. Poznáte to? Niečo fajn sa mi podarí uloviť, a už sa bojím, že to stratím. Týmto priznaním, môžem rásť, dovoliť zmene nastať, dovoliť si byť súčasťou cyklov, veľkých aj malých.

A joga? Ako hovorí môj kamarát, učí nás padať a vstávať, rešpektovať limity a byť pritom, keď limity miznú a sme tu, v prítomnej chvíli, v jej objatí. Joga zároveň zmazáva staré a zapisuje nové. Oslavovať život znamená naplno žiť potenciál tohto tela, dychu, chvíle, a joga je oslava života umožnená každému.

Ranná hodina v Sojke bude zameraná na pevnosť chrbtice a opasku, na stabilitu a rovnováhu a dobré trávenie ?. Večerná hodina je cesta do vnútra, je to príchod domov po aktívnom dni, kde nás čaká oheň v kozube, čaj v šálke alebo víno v pohári. Upokojenie, návrat ku koreňom, k zemi.

A ostatné chvíle v Sojke? Prechádzky, plávanie, výlety, masáž, sauna, či ležadlo a kniha. Dobré jedlo a pitie a príležitosť na rozhovory, pretože tém je veľa. Rozhovory v bezpečí, ako hovorí ďalší z mojich učiteľov. Zero blame, zero criticism, vtedy sa zjaví dôvera. Áno, niektoré veci sa dejú akoby mávnutím prútika. Áno, ale za tým je veľká práca prijatia života, seba. Joga neurobila môj život ľahším, joga mi do života vnáša poriadok, učí ma vidieť zmysel v tom, čo sa deje. Tu a teraz. A že sa stále zjavuje aj FACE? Nikdy nie je hotovo. A vlastne dobre tak, veď by som sa nudila.

Teším sa na Vás: 

od 10/05 do 17/05/2018

a

od 17/05 do 24/05/2018

Ďalšie informácie na: 

kavarsik@gmail.com alebo mobil 0032485413472

 

O autorke Všetky Články

Katarina Varsikova

Príbehy. Ľudia. Joga. Prítomná chvíľa a vedomie, že všetko sa neustále mení.