Katarína Varsiková

Z amsterdamskej konferencie o joge a zdraví

Vitráž v kostole Waha. Autor Folon

(obrázok: Vitráž v kostole Waha. Autor Folon)

„Sedenie je fajčenie súčasnosti.“ J (Dr. Gunther Niessen na amsterdamskej konferencii)

Tento článok je inšpirovaný nedávnou konferenciou o joge ako sprievodcovi za zdravím, no myšlienky pochádzajú aj z rôznych ďalších zdrojov, stretnutí a rozhovorov.

Za skupinou network yoga therapy stoja holandské psychiatričky, ktorí vo svojom povolaní aplikujú princípy jogy a hľadajú mosty medzi tradičnými  a západnou medicínou a aplikujú jogu, ktorá sa vyvíja a mení, tak, ako sa mení všetko zdravé a životaschopné.

V kostole Zuiderkerk v Amsterdame sa stretli lekári z Indie, USA, Británie, Holandska, Česka a ďalších krajín. Celkom symbolické, že je miestnom konania kostol, a vôbec mi neprekáža stráviť dva slnečné májové dni v jeho útrobách.

Joga, ako aj iné alternatívne medicíny, má oproti tradičným jednu nevýhodu: Ak človeku niektorá z nich nepomôže, okamžite vzniká tvrdenie: šarlatánstvo, klam. Ak sa liečba nedarí západnému lekárovi, nikto neodsúdi medicínu ako takú, v najhoršom prípade len toho konkrétneho, neúspešného doktora.

Pritom v procese ozdravovania ide o niečo celkom iné, ide o zásadnú zmenu vo vnímaní: lekár, západný ani východný, nie je ten, kto druhého vylieči. Je sprostredkovateľ, dokáže zasiahnuť, poskytnúť úľavu od symptómov a bolestí, a dať tak hľadajúcemu pomyselnú baterku, aby si posvietil na cestu. Vitajte vo svete holistickej liečby, kde zdravie znamená:

Odolnosť

Prítomnosť

Prijatie seba a súcit so sebou samým

Pocit spolupatričnosti a spokojnosť s tým, čo je.

(z poznámok z prednášok v Amsterdame 🙂

My tu na Západe sme zvedaví, kritickí aj skeptickí, a preto na rôznych univerzitách a pracoviskách prebiehajú výskumy snažiace sa dostať výsledky a účinky jogy do čísel, porovnať, ukázať ich. Výskumov zatiaľ nie je dosť, a vzorky sú pomerne malé, lebo všetko sa to začína, ale výstupy sú pozoruhodné: jasná myseľ, sústredenie, kvalitný spánok, spojenie s intuíciou, autonómia, energia a pokoj, rešpekt prirodzených rytmov – to všetko sa dá zmestiť aj do tabuľky a vyjadriť číslami.

Jogu začínajú terapeuti brať za relevantný nástroj, aplikujú ju pri liečbe post-traumatického syndrómu v americkej armáde, využívajú ju psychiatri, všeobecní lekári, ortopédi a ďalší.

Čarovná palička?

Ani nie. Disciplína. Zodpovednosť za seba, ochota meniť zvyky a návyky, a nejde len o jedlo a pohyb, pretože trpíme ešte všeličím: napríklad zmyslovou obezitou: nutkavým vystavovaním sa ďalším a ďalším impulzom, šumom, lákadlám, bez ohľadu na to, koľko škody a únavy prinesú. Sme ochotní rešpektovať prirodzené cykly, počúvať vnútorný hlas? Na upresnenie: nie je to ten, ktorý neprestajne hučí v mysli a ponúka rôzne scenáre, najčastejšie negatívne. Nie, nie, vnútorný hlas je tichý, a vyžaduje utíšenie zmyslov, aby sme ho počuli.

Joga nie je systém liečby, je to autonómna cesta za sebapoznaním. Ajurvéda však medicína je. Z hľadiska ajurvédy je hmota pevná forma vedomia. Rozoznáva tri základné energie: vietor, oheň a zem. Sú to konštitučné prvky, stelesňujú pohyb, teplo a stabilitu. Základný test svojej konštitúcie si možno spraviť napríklad tu: https://store.chopra.com/dosha-quiz

Telo má svoju inherentnú múdrosť, a našou úlohou je podporiť ju. Tá istá inteligencia, ktorá vytvorila problém a poukazuje tak na disharmóniu, dokáže tento problém aj vyriešiť (Dr. Martina Zisková). A keď sme pri trojjedinosti, podľa jogy existujú tri formy hmoty: pasívna tamas, hyperaktívna rajas a harmonická sattva. Keď máme chuť nevyliezť z postele, nikomu nevolať, nereagovať, vládne tamas. Keď pobehujeme a robíme tri veci naraz, pritom ešte hrá rádio a televízor, aktívna je rajas. Je našou úlohou nájsť svoju sattva, prejavuje sa jasnou, sústredenou mysľou, pokojom, schopnosťou konštruktívne konať.

Zdravie nie je neprítomnosť choroby, tvrdí ajurvéda. A čo je teda zdravie? Voľné prúdenie životnej energie v tele aj mimo tela, je to fyzická, mentálna, emocionálna a morálna harmónia. Ajurvéda nedáva diagnózy a nálepky, díva sa na človeka ako na úplnú bytosť a hľadá, čo bráni energii prúdiť.

Čísla a tabuľky prezentované v Amsterdame sú zaujímavé a sľubné, no oveľa silnejšie je počúvať konkrétne príbehy ľudí, ktorí cez jogu objavili seba, svoje volanie. Útla dievčina pred mikrofónom hovorí o anorexii; mladé roky medzi šestnásť a dvadsať a čosi strávila prevažne na klinikách, potácala sa na pokraji úplnej seba deštrukcie, týrala telo, pretože tak jej kázala utýraná myseľ, až kým neprišla na jeden zásadný objav: všetky tie problémy sú vlastne len zásterkou skutočnosti, a tou je: nenávisť k sebe, neprijatie seba. Zaoberať sa anorexiou jej dávalo skvelú výhovorku nezaoberať sa jej príčinou, bol to obchvat, ktorým sa zďaleka vyhla ťažko prístupným emóciám. Či na to prišla vo chvíli na podložke alebo mimo nej, je jedno. Čo však jedno nie je:

Joga nie je tá hodina strávená na podložke, ale transformácia, ktorá sa prijatím seba začína.

Začína, pretože pamäť tela a mysle je silná, ego sa jej zmocňuje, a snaží sa nás chrániť. Vidím krehkosť a silu tejto bytosti, skúsenosť jej dáva oboje, záleží, ako ju využije.

Rozvíja sa spolupráca medzi našimi lekármi a šíriteľmi tradičnej múdrosti. Veľmi drobná osôbka v modrých šatách hovorí, okrem iného, aj o tom, ako lobuje v snemovni lordov za to, aby jogu prijali do oficiálneho zdravotníckeho systému, vrátane zdravotného poistenia. Obdivujem ju, lebo to dievča má vzrasť drobnejšej piatačky, a stojí na pódiu na gigantických podpätkoch. Rozmýšľam, či by nebolo jednoduchšie obuť si normálne topánky, pretože aj takto vyzerá ako drobunká osôbka na veľmi vysokých štekloch. Určite je výška niečo, čím sa vo svojom živote zaoberá; danosť môže byť motor alebo brzda. Hej, sme zajatí v  telách, otroci vlastnej i cudzej predstavy o nich. Nejako sa to takto vyvinulo, hra prírody, živlov, a je tu niekto, kto to všetko pozoruje. Zoznámte sa s ním, je vašou súčasťou, podložka je fajn miesto stretnutia. A potom sa vydajte tam, kam vás srdce volá. Pretože skutočným kritériom úspešnej liečby je, že fungujeme v spoločenstve, objavujeme seba, dávame životu zmysel a prijímame skúsenosť.

Vďaka všetkým pútnikom a hľadačom za stretnutia, v tomto prípade hlavne úžasnej skupine v Network Yoga Therapy:

http://networkyogatherapy.org

 

 

O autorke Všetky Články

Katarina Varsikova

Príbehy. Ľudia. Joga. Prítomná chvíľa a vedomie, že všetko sa neustále mení.