Katarína Varsiková

Sat Nam

Je mantra a znamená Som pravda.
Osvojené mysľou je táto veta hrozivá predstava nafúknutého ega, ktoré presadzuje svoje videnie sveta, ale…
Sat Nam.
Ide o celkom inú pravdu, ktorá ja za mysľou, za egom. Je to prijatie čohokoľvek, čo tu je. V tejto chvíli, na tomto mieste. Mantru využíva kundalini joga – keď telo päť minút opakuje pohyb, ktorý je namáhavý a presný, a pritom človek zhlboka dýcha, hlava sa vyčistí a vyprázdni. Podobnú fintu používajú tancujúci derviši, či kresťania opakujúci modlitbu dokola, dokola.
Gesto rúk spojených nad hlavou a ukazovákov smerujúcich dohora: Sat Nam. Pravda je tam, nad nami, potenciál, nultý bod, ticho mysle. Priveľmi teoretické či ťažko predstaviteľné?
Urobím si svoju chvíľku pravdy, napríklad na jogovej podložke, ale nemusí to byť len na nej, stačí si nájsť tiché miesto pre seba:
Zavriem oči a nadýchnem sa, a pozorujtem, čokoľvek tu je v tejto chvíli. Podľa všetkého, hlava ponúkne okamžite rôzne myšlienky: Toto ma nebaví, tlačí ma vankúš pod zadkom. Dala by som si niečo dobré, napríklad cheesecake, čo je v chladničke. Mala by som zavolať mame, už som s ňou týždeň nehovorila. Ak nasledujem prúd myšlienok, skôr či neskôr príde taká, ktorá ma z miesta vystrelí a je po pozorovaní . Napríklad: Sľúbil, že o šiestej príde, a už je určite sedem. Sme nastavení poslúchať myseľ a podľa nej konať. Kde je pravda? Myšlienky sa reťazia, menia, a sú to obmedzené konštrukcie. Ak ich pozorujem, objavím ich, dámy a páni, momentáne vystupujú: nuda, neistota a žiarlivosť. Uf, akési tri sestry zakliate z rozprávky. Dobrá správa je, že ak namiesto cheescaku v chladničke a dumaním o tom, kde je ten, čo tu už hodinu mal byť, pozorujeme svoje pocity, oslobodzujeme sa. To je dlhá cesta, pravdaže. Vynorí sa mi v zápätí sled myšlienok typu: Na tieto hlúposti nemám čas, je to celé nezmysel. U mňa za týmito určite väzí pochybnosť a nedostatok dôvery. Ďalšia pravda sa ukázala.
Sat Nam.

O autorke Všetky Články

Katarina Varsikova

Príbehy. Ľudia. Joga. Prítomná chvíľa a vedomie, že všetko sa neustále mení.