Katarína Varsiková

Vietor. Vata.

Živel, ktorý vládne jeseni, sa volá vietor, ajurvédsky princíp vata, je to pohyb a zmena. Symbolizujú ho poletujúce listy, knísajúce sa konáre, mraky na oblohe, vyvoláva očarenie, ale aj nepokoj. Ľudia s dominantnou konštitúciou vata sa môžu na jeseň cítiť príliš hnaní, nezakorenení, nestáli, akoby im chýbalo ukotvenie, akoby sa im zem pod nohami kĺzala. No nech máte vaty priveľa či primálo, pozícia, ktorá je pre kontakt s týmto živlom ako stvorená sa volá BOJOVNÍK, virabhadrasa v sanskrite. Existujú tri základné, a mnohé variácie k tomu. A keďže ide o asánu v stoji, tak je ako stvorená do exteriéru: v lese, na vrchole hory, na pláži, lúke, poskytne pocit stability a istoty, pretože nás spája so zemou. Dáva kontakt s vetrom a priestorom, so slobodou a možnosťami, pretože sa dvíha hore, otvára srdcovú čakru, a necháva energiu prúdiť všetkými smermi.

Medzi hlavné prínosy patrí: posilnenie imunity a odhodlania, prehriatie a posilnenie kĺbov a posilnenie svalov. Dajte si krátku rozcvičku a potom zastaňte v bojovníkovi, dovoľte vetru odniesť staré a priniesť nové, vdýchnite jeho energiu a pošlite ju do zeme, do koreňov, pre ten pocit spojenia, disciplíny a slobody.

Bojovníka máme v sebe, hovorí, že strach tu síce je, a patrí k nám, ale je tu aj sila, vedomie, prijatie, pochopenie a ochota nechať život prúdiť voľne…

O autorke Všetky Články

Katarina Varsikova

Príbehy. Ľudia. Joga. Prítomná chvíľa a vedomie, že všetko sa neustále mení.