Katarína Varsiková

Mula Bandha – Čo je to?

Neviditeľné a symbolické gesto, ktoré pomáha udržať v joge správnu pozíciu a rovnováhu- zároveň niečo, čo sa veľmi ťažko vysvetľuje.
V článku v časopise Yoga Journal píše autor o tom, ako na nich indický tréner volal čosi ako Contact the Uranus! Domnieval sa, že ide o apel na kozmické prepojenie, až neskôr vysvitlo, že tréner kričal: Contract the anus! 🙂
Nuž, mula bandha je oveľa viac ako toto, a bližšie hádam tomu kozmickému spojeniu, než k obyčajnému stiahnutiu svalov.
Trvá vraj roky, kým človek pochopí, čo to vlastne je. Hm, tak táto informácia nám veľmi nepomôže, čiže lepšie bude vziať to z čerstvej energie – tu a teraz.
Posvätné panvové dno. Časť tela spojená so slasťou aj bolesťou, odvahou aj hanbou, opradená toľkými mýtmi.
Mula bandha nás však vedie za hranice fyzického sveta, pričom netreba nikam chodiť, práve naopak, zostať na mieste. Vstupujeme do domény čistého potenciálu, tam, kde sa všetko začína, kde sa zhmotňuje prastará matéria.
Ako to posvätné dno, miesto zrodu fyzického života, precítiť?
Napríklad jogou – konkrétne asánami, pri ktorých aktivujeme panvové dno. Začnime tou najzákladnejšou: vzpriameným stojom (samastitti).
Postavte sa na podložku, parkety, trávu či piesok, a uvedomte si, že chodidlá sú spojené so zemou. Vnútorným zrakom vystúpte až do panvy : kostrč, sedacie kosti, lonová kosť – tie všetky smerujú takisto k zemi a sú s ňou prepojené. Máme veľa koreňov. Pozrite sa dovnútra panvy a precíťte prostredníctvom dychu jej vnútorné svaly. Vnímajte, ako si panva hľadá neutrálnu polohu, uvoľnenú a zároveň tonickú, a potom sa vyšplhajte po chrbtici až hore, ku krku a hlave. Uvedomte si ľahkosť a prítomnosť v tele, a s výdychom sa vráťte opäť dolu, do panvy – všetko je navzájom prepojené.
Čo tam po dvadsiatich rokoch skúsenosti, sme tu a teraz, je tu nový nádych, a nový výdych, energia prúdi. Ak si to uvedomíme, dáme sebe a svetu najavo, že sme tu – pripravení. Poriadne zakorenení, môžeme rásť. Budovať dôveru. Hýbať sa a vracať sa domov.
Namasté.

O autorke Všetky Články

Katarina Varsikova

Príbehy. Ľudia. Joga. Prítomná chvíľa a vedomie, že všetko sa neustále mení.