Katarína Varsiková

…“Markétka cítila, jak ji srdce splašeně tluče, a rotřesenými prsty uchopila krabičku. Chvilku trvalo, než sej í podařilo otevřít víčko, a uvnitř objevila mastný nažloutlý krém. Zdálo se ji, že páchne žabincem. Kenečkem prstu nanesla špetku na dlaň, až to ještě silněji zavonělo bahenními rostlinami a lesem, a roztírala ho po tvářích a čele.

Šlo to lehce a krém se rychle vstřebával. Když se po několika tazích podívala do zrcadla, upustila krabičku rovnou na hodinky, až se po skle rozlezli praskliny. Zavřela oči, potom na sebe znovu zamžourala do zrcadla a uličnicky se rozesmála.

Obočí vytrhané pinzetou do úzke čárky zhoustlo, rozložilo se v podobě černých, pravidelně vykroužených oblouků nad očima, ktoré zazelenali. Jemná kolmá rýha u kořene nosu, jež se objevila tenkrát v říjnu, kdy Mystr zmizel, se beze stopy vytratila, stejně jako zažloutlé skrvrny na spáncích a dvě síťky sotva znatelných vrásek u očí. Pleť na tvářích zrůžověla, čelo zbělelo a vyhladilo se a…“

(Michail Bulgakov, Mistr a Markétka, preklad Alena Morávková)

Tajne po tom túžime všetky: natrieť sa magickou tinktúrou, ktorá vyhladí, napne, obnoví, potvrdí krásu. A tak skúšame.

Moja sestra Janka je kráľovnou fľaštičiek, tuším odjakživa. Vyskúšala hádam všetky značky krémov, šampónov a tinktúr, ktoré sa na trhu objavili. Dodnes by sa z jej kúpeľne dala pri-zásobiť niektorá drogéria. Janka totiž väčšinu z nich otvorila, ovoňala, vyskúšala a odložila do poličky s viac či menej zdvorilým: „Nie, ďakujem.“ Nevyhovovali. Hľadanie prinieslo nápad: urobiť si vlastné. S citlivým nosom, s presvedčením, že všetky komponenty majú byť prírodné, aby priniesli harmóniu, začala.

Univerzálne poznanie, že olivový olej je čisté bohatstvo, dáva olejom základ. Dušu im potom vdýchne Janka, a presné prísady: bylinky, silice, esencie.

Oleje voňajú, okrem toho jedného proti kŕčovým žilám, tak to však má byť. Zmiešané sú zľahka, ručne, a zľahka sa aj aplikujú, vždy najskôr pretrepané a ovoňané. Okrem toho jedného proti kŕčovým žilám, jeho prednosť je účinok. Ostatné voňajú, spevňujú, vyhladzujú a tešia.

Sú v sklených fľaštičkách po 100 ml.

O autorke Všetky Články

Katarina Varsikova

Príbehy. Ľudia. Joga. Prítomná chvíľa a vedomie, že všetko sa neustále mení.